Kilka sposobów na udany weekend w Gdańsku

atrakcje w gdańsku

Gdańsk jest jednym z najatrakcyjniejszych pod wieloma względami miast zlokalizowanych na północy kraju. Odbywają się tu liczne konwenty biznesowe, spotkania kulturalne czy imprezy masowe, jako cel swoich wypraw urlopowych trójmiejską stolicę obiera również wielu turystów. Nic w tym dziwnego, ponieważ Gdańsk i jego okolice tworzą kompleks całej masy wspaniałych, wartych odwiedzenia puntów turystycznych. Naprawdę fajne noclegi oraz licznie zgromadzone w tym regionie atrakcje przyciągają zarówno polskich, jak i zagranicznych przyjezdnych. Strategiczna lokalizacja Gdańska sprawiła, że niejednokrotnie na jego terenie kształtowały się losy nie tylko samej Polski, ale też całego świata. To właśnie tutaj znajduje się słynne Westerplatte, również tu – pod koniec ubiegłego wieku – zawiązał się NSZZ „Solidarność”, którego działania doprowadziły do upadku minionego ustroju politycznego. Choć na kartach dziejów tego miasta zapisały się głównie wydarzenia historyczne, to nie należy zapominać, że w czasach pokoju odgrywało ono niezwykle ważną rolę gospodarczo-społeczną, stając się miejscem zamieszkania elit, dzięki czemu możemy dziś obserwować na śródmiejskim rynku niezwykłą architekturę.

Śladami Lwa Heweliona

W natłoku tak wielu zabytków oraz miejsc wartych obejrzenia bardzo łatwo jest się zagubić, z pomocą na szczęście przychodzi turystom Gdańska Organizacja Turystyczna. Zainicjowała ona i nadal rozwija projekt rozmieszczenia na terenie miasta kilkunastu figurek będących znakomitą atrakcją, a przy tym – drogowskazami, którymi można się kierować, zwiedzając Gdańsk. To coś na wzór wrocławskich krasnali, tylko że w tym wypadku mamy do czynienia z Hewelionem. Swoją nazwę zawdzięcza on znanemu gdańskiemu astronomowi, Heweliuszowi oraz angielskiemu słowu „lion”, które oznacza lwa (jest on ważnym symbolem dla tego miasta, dwa lwy znajdują się nawet w jego herbie). Hewelion to niewielka figurka, którą możemy spotkać w kilkunastu miejscach. W zależności od tego, gdzie się znajdujemy, lew przybiera nieco inną postać. Wędrując po starym mieście możemy spotkać m.in. Heweliona Marynarza, Biznesmena lub Aktora – jest on zawsze tematycznie powiązany z najbliższą atrakcją. Wbrew pozorom nie tylko dzieciaki będą się świetnie bawić, szukając poszczególnych figurek – również dorośli mogą mieć przy tym niezłą frajdę.

Rowerem wokół Trójmiasta

Szlak Lwa Heweliona to doskonały pomysł na udany weekend – wystarczy zaklepać dobre noclegi ze śniadaniem w Gdańsku, najlepiej gdzieś na starym mieście i zainstalować w telefonie aplikację, która ułatwi poruszanie się pomiędzy kolejnymi punktami orientacyjnymi. Jeśli jednak planujemy dłuższy wyjazd, warto zaplanować także inne atrakcje. Oprócz dość oczywistych puntów, takich jak Długa, Mariacka czy Westerplatte, na liście należy zapisać również Trójmiejski Park Krajobrazowy, czyli idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu. Znajdą się tutaj propozycje zarówno dla zwolenników pieszych wędrówek, jak i rowerowych wycieczek. Przebiega tędy całe mnóstwo szlaków i ścieżek, którymi objechać można wiele malowniczych tras wokół Gdańska. Noclegi za pomocą internetowego bookingu warto zarezerwować ze znacznym wyprzedzeniem, ponieważ tylko wtedy zyskamy pewność, że znajdziemy odpowiedni hotel w samym centrum. Apartamenty Chleb i Wino służą niezwykle fachową obsługą oraz ekskluzywnymi miejscami noclegowymi w bardzo przystępnej cenie. Wynajmując apartament, można liczyć na pomoc w zorganizowaniu wypoczynkowego czasu.