Turystyka biznesowa – współczesny sposób rozwoju firmowego

turystyka biznesowa

Na ogół turystyka kojarzy nam się z przyjemnym spędzaniem wolnego czasu oraz wydawaniem prywatnych pieniędzy na rozwijanie własnych zainteresowań czy też realizowanie pasji podróżniczej. Tymczasem w ostatnich latach dość prężnie rozwija się tzw. turystyka biznesowa, w ramach której podróże odbywają się głównie w celach służbowych – zamiast wydawania własnych pieniędzy zarabia się je na rzecz firmy. To połączenie przyjemnego z pożytecznym, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców na całym świecie. Cóż jednak stoi za tym, by wysyłać swoich pracowników na „wakacje”, zapewniając im apartamenty na starówce w Gdańsku bądź innym prestiżowym mieście? Otóż nawet kosztowne niekiedy podróże traktuje się obecnie jako inwestycję mającą przynosić danej firmie zysk. Możliwość pracy z dala od biura to – z jednej strony – znakomita okazja do złapania oddechu, ale też nadrobienia wielu zaległości – z drugiej. Dysponując większą ilością wolnego czasu pracownik może poświęcić się tematom, które skutecznie odsuwał na bok przez ostatnie dni czy tygodnie, a może nawet miesiące. Urlopowa aura wielu hoteli sprzyja ponadto efektywności spotkań biznesowych, które mogą być strategiczne z punkt widzenia danego przedsiębiorstwa.

Turystyczny potencjał Trójmiasta

Współczesny tryb życia, powtarzalność wykonywanych codziennie czynności oraz towarzyszący nam nieustanie stres mogą prowadzić do wypalenia zawodowego. Problem ten dotyka nawet najlepszych pracowników i uniemożliwia im jakikolwiek rozwój, prowadząc niekiedy do poważnych problemów ze zdrowiem. Żeby uniknąć efektu znużenia wykonywaniem tych samych obowiązków, pracodawcy przygotowują dla swoich pracowników rozmaite benefity pozapłacowe w postaci kart sportowych czy voucherów zapewniających różne atrakcje, a także spotkań i wyjazdów integracyjnych. O ile te ostatnie są powszechnie znane już od dawna, o tyle jednak dopiero pojawiającym się trendem, który zdobywa coraz większą liczbę zwolenników na całym świecie, jest turystyka biznesowa. To znakomity sposób na zwiększenie wydajności pracowników, którzy bywają niekiedy zmęczeni pracą biurową – zamiast tego udają się w podróż, podczas której nadal wykonują swoje obowiązki, ale robią to z zupełnie innym nastawieniem. Będąc odciętym od codziennych zmartwień, mając do dyspozycji najlepsze noclegi w Gdańsku pracownik może poświęcić więcej czasu na pracę, spotkania biznesowe oraz efektywny… wypoczynek.

Czemu tak naprawdę służy turystyka biznesowa?

Zmęczony pracownik nie może pracować wydajnie – to oczywiste. Natłok codziennych obowiązków, które spoczywają na naszych głowach poza biurem, bywa niekiedy nieznośny. Zamiast odpoczywać czy poświęcać swoje popołudnia rodzinie, walczymy z tysiącem innych, mniej ważnych spraw. Tymczasem podczas pobytu w prestiżowym hotelu można naprawdę oderwać się od przytłaczającej niekiedy rzeczywistości i po prostu w końcu odpocząć, nie przestając przy tym wypełniać swoich obowiązków służbowych. Mając do dyspozycji smaczną kuchnię, hotelowe SPA, basen czy inne atrakcje, jakie zapewnia dana okolica, można wypoczywać zarówno aktywnie, jak i pasywnie. Dzięki temu pracuje się znacznie wydajniej, niekiedy nawet więcej niż zwykle. Fakt ten wykorzystują pracodawcy, czemu bynajmniej nie sprzeciwiają się sami pracownicy. Przeciwnie – zamiast narzekać, bardzo często wykorzystują wyjazdy służbowe do zrobienia sobie krótkich wakacji z rodziną. Wynajmując mieszkanie na weekend w Gdańsku, można zaprosić najbliższych i wrócić razem z nimi dopiero za parę dni. W ten sposób znacznie łatwiej wraca się również do swoich biurowych obowiązków – bez stresu, bez przemęczenia, za to z zupełnie nową energią.